• خبرها
 • ترسیم یک رویکرد کیفی در انتخاب آثار بخش فیلم کوتاه
  1398/02/22
  گفتگو با جعفر صانعی‌مقدم عضو هیئت انتخاب بخش فیلم کوتاه
 • آشنایی با برگزیدگان آیین انتخاب کودکآنلاین + معرفی ایده‌ها
  1398/01/21
  شمارش معکوس تا مراسم پایانی جشنواره
 • نتایج باورنکردنی بخش ایده/ هیچ ایده‌ای سفارش داده نشد
  1397/12/11
  گفت‌وگو با حسین شیخ‌الاسلامی دبیر کمیته علمی و محتوایی جشنواره کودکآنلاین
 • فضای مجازی و کسب‌وکارهای روزآمد
  1397/10/28
  چگونه فضای مجازی اثرگذارترین بخش زندگی مردم شد
 • بادام زمینی ها
  1397/10/17
  با محبوب ترین وب سری ها
 • فقط یک الگو برای تولید وب سری وجود ندارد
  1397/10/06
  گزارش پرسش و پاسخ نمایندگان سمن ها در کارگاه تولید وب سری
 • گردهمایی سمن ها در کارگاه کودکآنلاین
  1397/10/06
  این کارگاه با هدف آشنایی با کسب و کارها و فرصت های تولید محتوای ویدیویی برگزار شد
 • بررسی راهکارهای رونق کسب و کار مجازی
  1397/10/05
  در شورای سیاستگذاری کودکآنلاین چه گذشت؟
 • ارتقاء وب سری ها با آموزش و توجه به کارگروهی
  1397/10/05
  گفت‌وگو با امیر سحرخیز رییس هیات مدیره صنف انیمیشن
 • کودکآنلاین؛ رویدادی مفید در تأمین محتوای مطلوب کودکان
  1397/10/04
  قدردانی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از وزیر ارتباطات
 • توان‌بخشی با کمک فضای مجازی
  1397/10/04
  اهمیت توجه به آموزش از طریق فضای مجازی در گفت‌وگو با علیرضا داوودنژاد کارگردان سینما
 • کودکآنلاین؛ یک حرکت مدرن فرهنگی
  1397/10/03
  روایت علی‌اکبر قاضی‌نظام، فیلم‌نامه‌نویس از اهمیت آشنایی با تکنولوژی‌ روز و استفاده از آن‌
 • اعضای ستاد اجرایی جشنواره کودکآنلاین معرفی شدند
  1397/10/02
 • پابه‌پای بچه‌ها جلو بیاییم
  1397/09/28
  غلامرضا رمضانی به سوالات ستاد خبری کودک‌آنلاین پاسخ داد
 • الهه رضایی: باید نیاز بچه‌های امروز را شناخت
  1397/09/26
  جذابیت بصری برای کودکان فراموش نشود
 • اتصال چند جزیره با یک جشنواره
  1397/09/26
  گفت‌وگو با مصطفی مصطفوی، مدیر مارکتینگ جشنواره کودک‌آنلاین
 • کودک‌آنلاین؛ فرصتی برای تجاری‌سازی ایده‌ها
  1397/09/26
  در دیدار دبیر جشنواره با گروهی از انیمیشن‌سازان چه گذشت؟
 • تا 14 دی ماه فرصت دارید
  1397/09/24
  مهلت ثبت ایده در جشنواره کودک‌آنلاین تمدید شد
 • حبیب ایل‌بیگی: بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری‌ روی ایده‌ها
  1397/09/23
  قائم‌مقام بنیاد سینمایی فارابی از ظرفیت جشنواره کودک‌آنلاین می‌گوید
 • عباس‌پور: وب‌سری محدود به انیمیشن نیست
  گفت‌وگو با عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره

 • کودک‌آنلاین، سلیقه مردم را بالا می‌برد

  کودک‌آنلاین، سلیقه مردم را بالا می‌برد

  گفت‌وگو با «علی درخشی» داور بخش وب‌سری

  علی درخشی گفت: برای ما که به کارهای سفارشی عادت کرده‌ایم، رویه تولید اثر در جشنواره کودک‌آنلاین بسیار خوب بود و امیدوارم سایر هنرمندان نیز به سمت مردم بیایند و سعی کنند بدون واسطه‌ها و سفارش‌ها برای مردم کار کنند تا شاهد بالارفتن سلیقه مردم و گرایش آنها به کارهای باکیفیت در شبکه‌های اجتماعی باشیم.

  به گزارش ستاد خبری جشنواره کودک‌آنلاین، در نخستین جشنواره کودک‌آنلاین در بخش وب‌سری و فیلم کوتاه شاهد حضور داوران متفاوتی بودیم. یکی از این چهره‌ها «علی درخشی» کارگردان و انیماتور مجموعه مشهور «دیرین دیرین» است که داوری آثار بخش وب‌سری جشنواره را بر عهده داشت. او درباره نکات مثبت این جشنواره نوپا گفت: در کل برپایی این جشنواره، اتفاقی مثبت است. این که زمینه‌ای را فراهم کند تا کسانی که در بخش انیمیشن یا بخش‌های دیگر استعداد دارند؛ بتوانند با کارهای نمایشی، مستند و از این دست، خود را نشان دهند، خوب است.

  درخشی افزود: تفاوت کودک‌آنلاین با جشنواره‌های دیگر این است که در آن، مردم باید از این کارها استقبال کنند و کارها سفارشی نیستند. همین موضوع تناقض به وجود می‌آورد که امیدوارم جشنواره بتواند آن را حل کند.

  داور بخش وب‌سری جشنواره کودک‌آنلاین گفت: مشکل این است که رسانه‌های رسمی ما خط‌قرمزهای بسیار سختی دارند. آنها کار را خیلی محدود کرده‌اند و به هر ایده‌ای اجازه بروز و ظهور نمی‌دهند. فکر می‌کنم مردم ما نسبت به خیلی از کشورها، به رسانه‌های شبکه‌های مجازی توجه نشان می‌دهند و چون در شبکه های اجتماعی هم داوری خاصی انجام نمی‌شود، هر کسی می‌تواند کارش را به راحتی در معرض دید بگذارد. پس این خطر و آفت وجود دارد که کارها از نظر کیفی استانداردهای لازم را نداشته باشد و در واقع، خیلی از کارهایی که در شبکه‌های اجتماعی بین مردم در حال چرخش است، واقعا  اولین استانداردها و مبانی یک کار را ندارند و این آفت کار است. حالا جشنواره کودک‌آنلاین هم قرار است کارهایی را حمایت کند که مردم از آنها خوش‌شان آمده است و تناقض این جا به وجود می‌آید.

  او ادامه داد: با این اوصاف، به تصور من، کارهای انتخاب شده و تولید شده در کودک‌آنلاین، باکیفیت بودند و حتی افراد حرفه‌ای هم در بین سازندگان آثار بودند که سطح جشنواره را بالا برده بودند.

  درخشی درباره ملاک و اولویت داوری در این بخش گفت: ما باید سعی می‌کردیم کارهایی را انتخاب کنیم که بتوانند جلب توجه کرده باشند. در این میان دیدیم که مردم نسبت به خیلی از آن کارها اقبال زیاد نشان داده بودند، ولی واقعا این آثار کم‌ترین استاندارد مورد نیاز را نداشتند. این یک تناقض است که نمی‌دانم چه طور باید حلش کرد. همان طور که گفتم مشکل از رسانه‌های رسمی ما است که این اتفاق افتاده است. ما در داوری تلاش کردیم هر دو شاخصه را درنظر بگیریم و به یک معیار میانگین برسیم. کارهایی را انتخاب کردیم که از لحاظ کیفی استانداردهای لازم را داشتند و از طرفی می‌دانستیم که مردم از آنها استقبال خواهند کرد. تلاش کردیم اولویت با کارهایی باشد که مردم آنها را بپسندند. مثل جشنواره‌های هنری نیامدیم کیفیت هنری کار را بسنجیم. در مرحله دوم کارها را از نظر کیفی بررسی کردیم و خوشبختانه کارهائی بودند که هر دو فاکتور را داشتند؛ اما اگر بخواهم ایده‌آل بگویم هنوز راه زیادی داریم تا آن جا که بتوانیم کارهائی ارائه دهیم که کیفیت خوبی داشته باشند و همچنین بتوانند به مقدار بسیار خوبی، مردم را جذب کنند.

  او درباره اثرگذاری جشنواره گفت: اثرگذاری جشنواره را در آینده خواهیم دید. من امیدوارم برپایی جشنواره تداوم داشته باشد. با شناختی که از دوستان برگزارکننده جشنواره دارم، فکر می‌کنم این دوستان همیشه در کارهایشان پیگیر بوده‌اند و انرژی خوبی گذاشته‌اند؛ به ویژه آقای ابوالحسنی مدیر شتاب‌دهنده که از نزدیک ایشان را می‌شناسم. او بسیار پیگیر این ماجرا است و با انرژی که از او و همکارانش سراغ دارم، فکر می‌کنم این جشنواره آینده بهتری هم خواهد داشت.

  درخشی گفت: این جشنواره در دوره اول، می‌تواند ضعف‌های خودش را شناسایی کند و سال‌های بعد با قدرت بهتری به میدان بیاید. همین که این جشنواره از افراد با استعداد زیادی حمایت می‌کند، اتفاق خوبی است، چون ما هنرمندانی داریم که در بخش‌های خاصی استعداد دارند، اما نمی‌توانند به تنهائی یک کار صد در صد ارائه دهند. مخصوصا در کارهای نمایشی مثل انیمیشن یا در کار واقع‌گرا ممکن است یک نفر نویسنده یا طراح خوبی باشد اما تیم اجرائی نداشته باشد. این جشنواره زمینه‌ای فراهم کرد که این استعدادها بتوانند یکدیگر را پیدا و کامل کنند و تیم‌های سرمایه‌گذار هم بیایند و از آنها حمایت کنند تا یک چرخه درست اقتصادی شکل بگیرد. در ایران ما به این سیستم عادت نداریم. متاسفانه عادت کرده‌ایم که سفارش کار از بالا بیاید و مخاطب هم در این میان مهم نبوده است. مهم این بوده که چیزی را که مدیر یا سفارش‌دهنده دستور میدهد، بسازیم و محصول تا جائی که ممکن است، به نظر سفارش‌دهنده نزدیک باشد. ما هم پول‌مان را بگیریم و دنبال کارمان برویم. ولی این جا در کودک‌آنلاین، یک تجربه جدید، درست و سالم در حال شکل‌گیری است. یعنی مخاطب همان مردم هستند. آنها باید راضی باشند، پس در اینجا باید یک چرخه اقتصادی سالم شکل بگیرد. من برای این رویداد، آینده خوبی می‌بینم، به‌شرط آن که تداوم داشته باشد.

  داور بخش وب‌سری جشنواره درباره اثرگذاری داوریها در اهمیت‌بخشی به کارها گفت: خوشبختانه قبل از این که داوری نهائی در این بخش انجام شود، ایده کارها برگزیده شده بود. در واقع آینده آثار صرفا وابسته به رأی داورها نیست. پیش از این حدود 25 کار انتخاب شدند، به مرحله نهائی آمدند و کارشناسان در حال بازاریابی، جذب سرمایه‌گذار و ترسیم مدل کسب و کار برای این آثار هستند. به نظرم همه آثار کم و بیش می‌توانند موفق باشند. با توجه به  شناختی که از تیم بازاریابی دارم، شاهد بودم که دوستان با توجه به حال و هوای کارها و جامعه مخاطب سراغ بازاریابی‌های مختلف از جنس‌های متفاوت رفته‌اند. در واقع در آنجا هم کار خلاقانه دارد شکل می‌گیرد. علاوه بر این که انیمیشن‌ها و کارهای رئال آمده بود، خیلی از آنها پر از خلاقیت و ایده‌های نو بودند. در بخش جذب سرمایه‌گذار هم دارد اتفاق خلاقانه‌ای می‌افتد. برای ما که به کارهایی که سفارش‌شان از بالا باشد عادت کرده‌ایم، این اتفاق بسیار خوبی است. امیدوارم سایر هنرمندان نیز به سمت مردم بیایند و سعی کنند بدون واسطه‌ها و سفارش‌ها برای مردم کار کنند. اگر سایر هنرمندان هم وارد این عرصه شوند، شاهد بالارفتن سلیقه مردم و گرایش آنها به کارهای باکیفیت در شبکه‌های اجتماعی خواهیم بود. در مجموع خوشحالم این جشنواره برگزار شد. خسته نباشید می‌گویم به همه دوستانی که این کار را انجام دادند و امیدوارم با انرژی بیشتری آن را ادامه دهند.

  گفت‌وگو: زهرا نقبائی

 • یادداشت و مقالات
 • سهم ما فقط بستن بود؟
  سهم ما فقط بستن بود؟
  1397/10/18
  یادداشت سيدجمال هاديان‌ دبیر جشنواره در روزنامه شرق
 • یک پنجره برای دیدن، یک پنجره برای شنیدن
  یک پنجره برای دیدن، یک پنجره برای شنیدن
  1397/10/04
  گفت‌وگوی روزنامه اعتماد با مدیرعامل فارابی درباره کودکآنلاین و سینما
 • کودکان؛ اصلی‌ترین مخاطبان رسانه‌ها
  کودکان؛ اصلی‌ترین مخاطبان رسانه‌ها
  1397/09/29
  خسرو سلجوقی از دلایل اهمیت جشنواره کودک‌آنلاین سخن می‌گوید
 • دعوت ستاره‌ها برای حضور در جشنواره کودک‌آنلاین
  دعوت ستاره‌ها برای حضور در جشنواره کودک‌آنلاین
  1397/09/25
  11 هنرمندی که از شما می‌خواهند در جشنواره شرکت کنید
 • گزارش دیدار شورای سیاست‌گذاری جشنواره کودک‌آنلاین با احمد مسجدجامعی
  گزارش دیدار شورای سیاست‌گذاری جشنواره کودک‌آنلاین با احمد مسجدجامعی
  مسجدجامعی: از وقتی وزارت پست، تلگراف و تلفن به وزارت ارتباطات تبدیل شد پیش‌بینی می‌شد که این وزارتخانه به تولید محتوا ورود کند
 • گزارش كامل نشست خبری دبير جشنواره‌ وب‌سری و فیلم‌ کوتاه کودک‌آنلاین
  گزارش كامل نشست خبری دبير جشنواره‌ وب‌سری و فیلم‌ کوتاه کودک‌آنلاین
  1397/08/29
  هادیان: همه می‌توانند ایده‌های خود را برای جشنواره بفرستند
 • دبیر جشنواره: کودک‌آنلاین جشنواره‌ای برای ايجاد فرصت‌های نو در فضای مجازی
  دبیر جشنواره: کودک‌آنلاین جشنواره‌ای برای ايجاد فرصت‌های نو در فضای مجازی
  1397/08/23
  رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حکم محمد جواد آذری جهرمی به عنوان دبیر جشنواره کودک‌آنلاین منصوب شده است
 • کودکان کجا زندگی می‌کنند؟
  کودکان کجا زندگی می‌کنند؟
  1397/08/27
  یادداشتی از محمد جواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
 • نسل ناشناخته اَپ
  نسل ناشناخته اَپ
  1397/08/27
  یادداشتی از حسین شیخ‌الاسلامی دبیر علمی و محتوایی جشنواره‌ی کودک‌آنلاین
 • حامیان جشنواره
 • همراه اول
 • آدرس: تهران- خیابان شریعتی- بالاتر از چهاراه شهید قدوسی (قصر) جنب پارک اندیشه خیابان توپچی - پلاک 3 - کدپستی: 1558919111 دبیرخانه جشنواره کودک آنلاین تلفن 02188464547