• خبرها
 • ترسیم یک رویکرد کیفی در انتخاب آثار بخش فیلم کوتاه
  1398/02/22
  گفتگو با جعفر صانعی‌مقدم عضو هیئت انتخاب بخش فیلم کوتاه
 • آشنایی با برگزیدگان آیین انتخاب کودکآنلاین + معرفی ایده‌ها
  1398/01/21
  شمارش معکوس تا مراسم پایانی جشنواره
 • نتایج باورنکردنی بخش ایده/ هیچ ایده‌ای سفارش داده نشد
  1397/12/11
  گفت‌وگو با حسین شیخ‌الاسلامی دبیر کمیته علمی و محتوایی جشنواره کودکآنلاین
 • فضای مجازی و کسب‌وکارهای روزآمد
  1397/10/28
  چگونه فضای مجازی اثرگذارترین بخش زندگی مردم شد
 • بادام زمینی ها
  1397/10/17
  با محبوب ترین وب سری ها
 • فقط یک الگو برای تولید وب سری وجود ندارد
  1397/10/06
  گزارش پرسش و پاسخ نمایندگان سمن ها در کارگاه تولید وب سری
 • گردهمایی سمن ها در کارگاه کودکآنلاین
  1397/10/06
  این کارگاه با هدف آشنایی با کسب و کارها و فرصت های تولید محتوای ویدیویی برگزار شد
 • بررسی راهکارهای رونق کسب و کار مجازی
  1397/10/05
  در شورای سیاستگذاری کودکآنلاین چه گذشت؟
 • ارتقاء وب سری ها با آموزش و توجه به کارگروهی
  1397/10/05
  گفت‌وگو با امیر سحرخیز رییس هیات مدیره صنف انیمیشن
 • کودکآنلاین؛ رویدادی مفید در تأمین محتوای مطلوب کودکان
  1397/10/04
  قدردانی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از وزیر ارتباطات
 • توان‌بخشی با کمک فضای مجازی
  1397/10/04
  اهمیت توجه به آموزش از طریق فضای مجازی در گفت‌وگو با علیرضا داوودنژاد کارگردان سینما
 • کودکآنلاین؛ یک حرکت مدرن فرهنگی
  1397/10/03
  روایت علی‌اکبر قاضی‌نظام، فیلم‌نامه‌نویس از اهمیت آشنایی با تکنولوژی‌ روز و استفاده از آن‌
 • اعضای ستاد اجرایی جشنواره کودکآنلاین معرفی شدند
  1397/10/02
 • پابه‌پای بچه‌ها جلو بیاییم
  1397/09/28
  غلامرضا رمضانی به سوالات ستاد خبری کودک‌آنلاین پاسخ داد
 • الهه رضایی: باید نیاز بچه‌های امروز را شناخت
  1397/09/26
  جذابیت بصری برای کودکان فراموش نشود
 • اتصال چند جزیره با یک جشنواره
  1397/09/26
  گفت‌وگو با مصطفی مصطفوی، مدیر مارکتینگ جشنواره کودک‌آنلاین
 • کودک‌آنلاین؛ فرصتی برای تجاری‌سازی ایده‌ها
  1397/09/26
  در دیدار دبیر جشنواره با گروهی از انیمیشن‌سازان چه گذشت؟
 • تا 14 دی ماه فرصت دارید
  1397/09/24
  مهلت ثبت ایده در جشنواره کودک‌آنلاین تمدید شد
 • حبیب ایل‌بیگی: بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری‌ روی ایده‌ها
  1397/09/23
  قائم‌مقام بنیاد سینمایی فارابی از ظرفیت جشنواره کودک‌آنلاین می‌گوید
 • عباس‌پور: وب‌سری محدود به انیمیشن نیست
  گفت‌وگو با عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره

 • ارائه 1120 اثر به کودکآنلاین؛ بالاتر از استاندارد جشنواره ها

  ارائه 1120 اثر به کودکآنلاین؛ بالاتر از استاندارد جشنواره ها

  گزارش صحبت های دبیر جشنواره در جمع خبرنگاران

  به گزارش ستاد خبری جشنواره کودکآنلاین، سیدجمال هادیان دبیر جشنواره در جمع خبرنگاران گفت: ما وارد تولید محتوا نشدیم و قصد آن را هم نداریم. کودکآنلاین زمینه ساز است و این رویداد برای اولین بار از ایده های ناب فارغ از این که چه کسی و از کجا آن را ارائه دهد، حمایت می کند. در این فرآیند تسهیل گری، به بیست ایده هزینه ساخت داده می‌شود و تجهیزات برای تولید به آنها ارائه خواهد شد و مشاور هنری و تجاری سازی در کنار صاحب اثر قرار خواهد گرفت. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تلاش است تا با برگزاری جشنواره فیلم کودکآنلاین زنجیره تولید محتوا را تسهیل کند که براساس تعریف بین‌المللی کودکان از سن صفر تا 18 سال را شامل می‌شود. آنها حلقه اول مخاطبان هدف ما هستند. حلقه دوم تولیدکنندگان و حلقه سوم سکوهای توزیع و پخش در VOD ها هستند. از سوی دیگر حلقه واسطی داریم که والدین هستند و با فراهم کردن شرایط نظارت دقیق والدین برکودکان و آموزش نظارت درست به آن‌ها این حلقه تکمیل می‌شود.

  وی در ادامه بیان کرد: هدف اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با برگزاری این جشنواره ساماندهی این زنجیره است که تلاش کردیم با یک رویداد فرهنگی این اتفاق رخ دهد تا تسهیل‌گر امور باشیم. ما نمی‌خواهیم وارد شرایط تولید محتوا شویم و تنها شرایط و بستر را برای تولیدکنندگان فراهم می‌کنیم تا آنها در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

  دبیر جشنواره وب‌سری و فیلم کودکآنلاین همچنین اظهار کرد: براساس آمار بیش از 80 درصد محتوایی که امروز بچه‌های ما در فضای مجازی از آن استفاده می‌کنند و می‌بینند متناسب با سن آن‌ها نیست و یا آثاری خارجی هستند که متناسب با سبک زندگی ما نیست و این جای تاسف دارد. از سوی دیگر کمتر از 20 درصد از فضای مجازی را به خود اختصاص داده‌ایم و اگر فرزندان ما از ما بپرسند که ما ابزار لازم را داریم اما باید از چه چیزی استفاده کنیم قطعا پاسخ درستی برای آن‌ها نخواهیم داشت؛ بنابراین این رویداد فرهنگی برای نخستین بار است که از ایده‌های ناب حمایت می‌کند و آن‌ها را برای ورود به بازار آماده می‌کند.

  هادیان همچنین افزود: این آثار در دو مرحله داوری می‌شوند و پس از تایید و واجد شرایط بودن با حمایت مادی و معنوی و امکاناتی که در اختیار تولید کنندگان قرار می‌گیرد آثار را تولید می‌کنند. در حال حاضر ما ظرفیت پذیرش 20 ایده را داریم که برای هر کدام از آن‌ها مبلغ 30 میلیون تومان در مرحله پایلوت در نظر گرفته شده است و چنانچه دوستان امکاناتی چون سرور، مکان مناسب برای تولید و حتی مشاورانی در سطح کارگردان، تهیه کننده، انیماتور و ... را بخواهند در اختیارشان قرار خواهیم داد. در واقع ما هم شرایط برای رشد ایده به دوستان می‌دهیم و هم این که مشاورانی در سطح هنری و تجاری سازی در اختیارشان می‌گذاریم تا بتوانند ایده‌هایشان را به منصه ظهور برسانند.

  اوبا اشاره به این که تعداد حامیانی که برای حمایت از ایده ها آمادگی کردند از ظرفیت اولیه فراتر رفته است، گفت: 1120 ایده و فیلم به دبیرخانه جشنواره رسیده که 638 ایده و 482 فیلم را شامل می شود و از فردا هیأت انتخاب کار بررسی فیلم و ایده ها را آغاز خواهند کرد.

  دبیر جشنواره اظهار داشت: ما نه بودجه دولتی گرفتیم نه امکانات، انرژی خود را با مشارکت بخش خصوصی برای کودکان این سرزمین گذاشتیم. تعداد آثار رسیده چند برابر برخی از جشنواره‌های بزرگ است.

  او همچنین گفت: بعد از جلسه وزیر ارتباطات با وی.او.دی‌ها، بخش ویژه کودک یا اپ اختصاصی کودک راه‌اندازی می شود تا زمینه برای دیده شدن آثار فراهم شود

  هادیان گفت:  آثار در دومرحله داوری می‌شوند و در نهایت یک تا دو فصل بین 12 تا 24 قسمت از این آثار در بخش سریال تولید می‌شوند. خوشبختانه تعداد حامیانی که تاکنون برای همکاری به ما مراجعه کرده‌اند بسیار زیاد است و حتی شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که از ظرفیت اعلامی ما نیز بیشتر است و اگر ایده‌های خوبی ارائه شود این میزان حمایت به 50 اثر خواهد رسید. کار ثبت نام به پایان رسیده است و از فردا چهارشنبه 19 دی ماه هیئت انتخاب کار خود را آغاز می‌کند.

  هادیان ادامه داد: برای اولین بار در کشور یک تیم 7 نفره متخصص ایده‌ها را بررسی خواهند کرد. در بخش ایده حدیث لزرغلامی شاعر و نویسنده، دکتر مهدی حجوانی استاد دانشگاه، علی درخشی کارگردان انیمیشن، بنفشه بدیعی فیلمنامه نویس و عروسک گردان، امیرحسین اکرمی مدرس کارآفرینی و حامد تاملی پژوهشگر و بزرگمهر حسین‌پور کاریکاتوریست براساس تخصص‌های خود ایده‌ها را بررسی می‌کنند و همچنین از حوزه تجاری سازی نیز دوستانی در این گروه حضور دارند که صرفا به تولید بسنده نکرده باشیم و به بخش تجاری نیز توجهات لازم را داشته‌ایم. در بخش فیلم کوتاه نیز آرش رصافی، بیژن میرباقری، بهتاش صناعی‌ها، محمد نجاریان، مجیدبرزگر، مجید شیخ انصاری و جعفر صانعی مقدم آثار را انتخاب می‌کنند. امیدواریم با توجه به تعداد زیاد آثار تا اول بهمن کار انتخاب آثار به اتمام برسد.

  وی همچنین درباره جوایز این بخش نیز اظهار کرد: بیش از 200 میلیون تومان جایزه افراد منتخب در این جشنواره خواهد بود و این جدای بحث حمایتی است. تکلیف فیلم‌ها مشخص است و در فضای مجازی به انتشار درخواهند آمد، اما درباره ایده‌ها در قالب یک شتاب دهنده برنامه‌هایی داریم و تلاش می‌کنیم تا قبل از عید مرحله پایلوت به پایان برسد و تا 20 اسفند نیز آثار تحویل دبیرخانه داده شود تا اردیبهشت آثار نهایی مشخص و معرفی شوند.

  او در این نشست گفت: وزیر ارتباطات جشنواره را به شکل جدی دنبال می کند و دغدغه دارد. به عنوان مثال او در پی است که بزرگ ترین امکان رایانه ای برای مراحل فنی و رندر آثار در اختیار جشنواره قرار گیرد و پارک فناوری سجاد را برای بستر سازی در تولید آثار فراهم شود.

  او تاکید کرد: این جشنواره بعد از پایان اولین دوره به اتمام نخواهد رسید و به شکل مستقل ادامه خواهد یافت.

  هادیان گفت: ما با کثرت اسپانسر برای حمایت از جشنواره روبه رو هستیم. ناشران، وی.او.دی ها، برخی مراکز دولتی تولیدکننده محتوا و نیز بخشی از حامیان بخش خصوصی در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند. در حال مذاکره جهت توافق نهایی با اسپانسرها هستیم.

  او در پاسخ به خبرنگاران اظهار داشت: محدودیت موضوعی نداریم اما امسال باوجود درخواست ها، نتوانستیم بازی های رایانه ای را در جشنواره‌ داشته باشیم.

  هادیان در پاسخ به پرسشی درباره هم افزایی وزارتخانه ها با اشاره به جلسه وزیر ارتباطات با وزیر آموزش و پرورش گفت: در این نشست مباحث مفیدی صورت گرفت و این تعامل به نفع جشنواره خواهد بود ضمن آن که جلسه با سمن های وزارت ورزش و جوانان انجام شد و جلسه با سمن های وزارت آموزش و پرورش برگزار خواهد شد. استفاده از سمن ها برای ترویج تولید محتوا برای والدین، آگاه سازی برای تجاری سازی و تولید اسباب بازی از جمله فعالیت های ترویجی جشنواره است.

  او در پاسخ به پرسش دیگری درباره دولتی بودن یا نبودن جشنواره گفت: جشنواره کودکآنلاین بیش از جشنواره بودن، وظیفه تسهیل گری دارد. ما حتی آماده ایم کل جشنواره را واگذار کنیم و خودمان هم حامی آن باشیم. تمایل ما حمایت از این جشنواره در ادامه راه است. البته باید توجه داشت که همه چیز ایده و امکانات نیست. خلاقیت و چگونگی استفاده از ظرفیت ها اهمیت بیشتری دارد.

  هادیان گفت: ایده این جشنواره از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد و شکل گرفت اما سیستم اجرایی و مدیران و منابع مالی آن هیچ یک از وزارتخانه نیستند و ما از منابع مالی دولتی در این جشنواره بهره نگرفتیم. همراه اول و بنیاد سینمایی فارابی مهمترین حامی ما در این امر هستند و بسیاری از موسسات، ناشران و تولیدکنندگان نیز در حال مذاکره هستند تا وارد چرخه حمایتی شوند و برای تولید اقدامات لازم را انجام دهند. ما تنها برگزار کننده هستیم و پس از برگزاری نیز جشنواره ظاهرا به پایان می‌رسد اما وارد مرحله آموزش و تجاری سازی می‌شود. پیوندی که بین سرمایه گذاران، ایده پردازان و هنرمندان است مهمترین دستاورد جشنواره است. چرا که در کشور ما سرمایه و امکانات و نیروی انسانی هست اما ایده وجود ندارد.

  او همچنین اظهار داشت: طیف سنی ارائه دهنده ایده به کودکآنلاین جالب توجه است و نوجوانان از 11 ساله به بالا در فراخوان ما شرکت کرده اند.

  به گفته هادیان آثار رسیده به جشنواره کودکآنلاین در خانه سینما ثبت خواهد شد تا آن حقوق صاحبانش صیانت شود.

 • یادداشت و مقالات
 • سهم ما فقط بستن بود؟
  سهم ما فقط بستن بود؟
  1397/10/18
  یادداشت سيدجمال هاديان‌ دبیر جشنواره در روزنامه شرق
 • یک پنجره برای دیدن، یک پنجره برای شنیدن
  یک پنجره برای دیدن، یک پنجره برای شنیدن
  1397/10/04
  گفت‌وگوی روزنامه اعتماد با مدیرعامل فارابی درباره کودکآنلاین و سینما
 • کودکان؛ اصلی‌ترین مخاطبان رسانه‌ها
  کودکان؛ اصلی‌ترین مخاطبان رسانه‌ها
  1397/09/29
  خسرو سلجوقی از دلایل اهمیت جشنواره کودک‌آنلاین سخن می‌گوید
 • دعوت ستاره‌ها برای حضور در جشنواره کودک‌آنلاین
  دعوت ستاره‌ها برای حضور در جشنواره کودک‌آنلاین
  1397/09/25
  11 هنرمندی که از شما می‌خواهند در جشنواره شرکت کنید
 • گزارش دیدار شورای سیاست‌گذاری جشنواره کودک‌آنلاین با احمد مسجدجامعی
  گزارش دیدار شورای سیاست‌گذاری جشنواره کودک‌آنلاین با احمد مسجدجامعی
  مسجدجامعی: از وقتی وزارت پست، تلگراف و تلفن به وزارت ارتباطات تبدیل شد پیش‌بینی می‌شد که این وزارتخانه به تولید محتوا ورود کند
 • گزارش كامل نشست خبری دبير جشنواره‌ وب‌سری و فیلم‌ کوتاه کودک‌آنلاین
  گزارش كامل نشست خبری دبير جشنواره‌ وب‌سری و فیلم‌ کوتاه کودک‌آنلاین
  1397/08/29
  هادیان: همه می‌توانند ایده‌های خود را برای جشنواره بفرستند
 • دبیر جشنواره: کودک‌آنلاین جشنواره‌ای برای ايجاد فرصت‌های نو در فضای مجازی
  دبیر جشنواره: کودک‌آنلاین جشنواره‌ای برای ايجاد فرصت‌های نو در فضای مجازی
  1397/08/23
  رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حکم محمد جواد آذری جهرمی به عنوان دبیر جشنواره کودک‌آنلاین منصوب شده است
 • کودکان کجا زندگی می‌کنند؟
  کودکان کجا زندگی می‌کنند؟
  1397/08/27
  یادداشتی از محمد جواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
 • نسل ناشناخته اَپ
  نسل ناشناخته اَپ
  1397/08/27
  یادداشتی از حسین شیخ‌الاسلامی دبیر علمی و محتوایی جشنواره‌ی کودک‌آنلاین
 • حامیان جشنواره
 • همراه اول
 • آدرس: تهران- خیابان شریعتی- بالاتر از چهاراه شهید قدوسی (قصر) جنب پارک اندیشه خیابان توپچی - پلاک 3 - کدپستی: 1558919111 دبیرخانه جشنواره کودک آنلاین تلفن 02188464547